Serdecznie zapraszamy na super ciekawy wykład organizowany przez Stowarzyszenie Interwencji Prawnej w Miejscu Akcji Paca. Usłyszycie o tajemniczym pięknym mieście:
Chandigarh to zaprojektowane przez Le Corbusiera miasto idealne, perła brutalizmu zmiksowana z indyjską tradycją, wpisana na listę UNESCO w 2016 roku.
Chandigarh to manifestacja. Wedle słynnych słów pierwszego premiera Indii Jawaharlala Nehru: „nieskrępowany przez minione tradycje, symbol wiary narodu w przyszłość”. Budowany po II wojnie światowej jako symbol nowoczesnego i niepodległego państwa Indii, miał na celu umocnienie pozycji kraju w świadomości europejskiej i globalnej.
Chandigarh to miejsce dramatyczne i przeklęte dla polskiej architektury. Za pierwszy projekt miasta odpowiadali: wybitny polski architekt, Maciej Nowicki oraz amerykański urbanista Albert Meyer. Prace przerwała tragiczna śmierć Nowickiego w sierpniu 1950 r. Wtedy misję tworzenia nowego miasta powierzono „papieżowi modernizmu”, najsłynniejszemu i najbardziej wpływowemu architektowi i urbaniście XX wieku, Le Corbusierowi. Wielki Le Corbusier właśnie tutaj mógł puścić wodze fantazji i zaprojektować od zera, na surowym korzeniu swoje miasto idealne.
W Chandigarh znajduje się też jedyne w swoim rodzaju miejsce na świecie, czyli słynny “Rock Garden”. Na ponad 20 hektarach wyjątkowego ogrodu znajdują się tysiące rzeźb, figurek i modeli wykonanych z kamieni, głazów, porcelany, naczyń, kamionki, wyrzuconych urządzeń elektrycznych, płytek, połamanych bransoletek, a nawet odpadów budowlanych.
W roli prelegenta wystąpi varsavianista Mariusz Prządak.