O Paca

Miejsce Akcji Paca to spotkanie, wspólnota, pasja

Na Paca 40 spotkasz swoich sąsiadów, sąsiadki i ludzi takich jak Ty – mających pasje i chcących się nimi dzielić z innymi. Aktywni mieszkańcy/ki, społecznicy, artyści/tki, akademicy tworzą to miejsce pełne otwartych, bezpłatnych akcji. Czekamy także na Ciebie! Nie tylko nauczysz się nowych umiejętności, z całą rodziną weźmiesz udział w bezpłatnych zajęciach lub skorzystasz z porady specjalisty, zrobisz coś wspólnie z sąsiadami/kami, a także nawiążesz nowe, fascynujące znajomości i poczujesz się jak w domu!  Bieżące informacje i zdjęcia obejrzysz na naszym Facebooku.

Miejsce Akcji Paca to wzajemność, działanie, rozwój!

Nasze zajęcia są wyjątkowe ponieważ prowadzą je WOLONTARIUSZE/KI, czyli mieszkańcy/ki, którzy/re chcą zrobić coś dla swojego otoczenia i innych. Ty także możesz rozpocząć przygodę z wolontariatem na Paca 40 i podzielić się tym, co masz najcenniejsze: swoim czasem i umiejętnościami np. uczyć języka, rękodzieła, udzielać porad, zorganizować spotkanie lub wydarzenie.

Jeśli od dawna masz POMYSŁ na działanie, ale potrzebujesz miejsca – przyjdź na Paca i skorzystaj bezpłatnie z przestrzeni. Zapraszamy także organizacje pozarządowe, które szukają miejsca na zorganizowanie warsztatów lub spotkań dla mieszkańców/ek.


Zobacz: INFOGRAFIKA- Paca dla początkujących

A dla lubiących czytać – Paca 40 w 10 krótkich pytaniach i odpowiedziach:

Co to jest Miejsce Akcji Paca?

To miejsce dla lokalnej społeczności- mieszkańców/ek, aktywistów/ek, organizacji. Na Paca są m.in. 3 sale warsztatowe, sala konferencyjna ze sceną, otwarta kuchnia, biurka do pracy. Paca 40 powstało aby wspierać rozwój społeczności lokalnej, aby była zintegrowana, silna, aktywna i świadomie decydowała o sprawach dla niej ważnych.

Co dzieje się w Miejscu Akcji Paca?

Wszystko to, co chcą mieszkańcy/ki! Nasz grafik jest budowany przez samych mieszkańców/ki i organizacje, które robią tutaj to, co uważają za potrzebne i ciekawe. Zobacz nasze aktualne akcje!

Kogo spotkam w Miejscu Akcji Paca

Każdego, kto ma taką chęć i potrzebę. Jest to miejsce otwarte dla wszystkich, nie jest dedykowane żadnej grupie wiekowej ani społecznej. Spotykają się u nas zarówno rodziny z dziećmi, jak i młodzi dorośli, nastolatkowie oraz seniorzy, ludzie o bardzo różnym wykształceniu i statusie materialnym oraz o różnych potrzebach i z różnymi zasobami.

Jestem sąsiadem/ką – co mogę robić w Miejscu Akcji Paca?

Można wziąć udział w bezpłatnych zajęciach prowadzonych przez innych mieszkańców/ki lub organizacje pozarządowe lub samemu zorganizować własne spotkanie lub projekt. Można też przyjść i po prostu posiedzieć w naszej kuchni, czytając gazetę i pijąc herbatę.

Jestem przedstawicielem organizacji pozarządowej – co mogę zrobić na Paca 40?

Zapraszamy organizacje pozarządowe do bezpłatnego korzystania z naszej przestrzeni, która udostępniamy na niekomercyjne, nieodpłatne akcje skierowanie do społeczności Pragi Południe. Udostępniamy pomieszczenia i sprzęt – szczegóły ustalamy indywidualnie.

Jak mogę dowiedzieć się więcej o Miejscu Akcji Paca?

Zapraszamy do lektury strony i naszego profilu na FB i IG. Jeśli to nie wystarczy- zapraszamy na Paca 40 na rozmowę . Napisz // zadzwoń do nas.

Prosimy o kontakt z animatorkami/gospodyniami/koordynatorkami  miejsca (nasza ulubiona nazwa to tkaczki sąsiedzkich sieci :)) Pauliną Wróbel paulinaw@cal.org.pl, lub Agnieszką Wiśniewską agnieszkaw@cal.org.pl

Nasz telefon: 22 126 26 18

Co to jest zasada wzajemności?

To najważniejsza zasada na Paca, która jest bardzo prosta – jeśli coś dostajesz, daj coś od siebie innym. Jeśli pijesz darmową kawę i herbatę w kuchni – kup cukier, żeby inni też mogli skorzystać, jeśli bierzesz udział w darmowych zajęciach – zrób coś dla innych np. pomóż prowadzącemu w przygotowaniu sali lub jej posprzątaniu lub zorganizuj coś sam. Nie wiesz jak możesz się odwdzięczyć? Przyjdź do nas i wspólnie się nad tym zastanowimy.

Jak mogę zorganizować coś na Paca 40?

To proste – przemyśl dokładnie swój pomysł m.in. zastanów się do kogo będzie skierowany, jaki jest jego cel, ile będzie trwał, kiedy chcesz go zorganizować, czego do tego potrzebujesz. Następnie skontaktuj się z nami i opowiedz swoim pomyśle. Wspólnie zastanowimy się nad szczegółami, zaplanujemy promocję i organizację i z naszym wsparciem zorganizujesz swój projekt.

Kto administruje Miejsce Akcji?

Od 2013 roku Miejsce Akcji Paca administrowane jest przez Stowarzyszenie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL. Zespół Paca dba o sprawne funkcjonowanie Centrum, ale to wolontariusze (ok. 30 osób) prowadzą niemal wszystkie zajęcia. Na Paca często spotkacie też naszych dobrych przyjaciół z innych organizacji jak np. osoby z Fundacji Polska Bez Barier.

Jak jest finansowane Centrum?

Centrum od 2013 roku jest współfinansowane ze środków m.st. Warszawy (obecnie w ramach grantu przyznanego w otwartym konkursie ofert w 2020 r.), reszta finansowania pochodzi ze środków naszego stowarzyszenia.